10 Adımda Kehribar Kolye Bakımı

10 Adımda Kehribar Kolye Bakımı

Kehribar kolye almak bir artık anneler için yorucu bir süreçtir. Kehribar kolye alırken bir çok sorun ve sorularla karşı karşıya kalan annelerimizin problemlerini çok iyi anlamaktayız. Kehribar diş kolyesi işe yarıyor mu, kehribar kolye faydaları sadece bebekler için mi geçerli, kehribar kolye ucu aynı etkiyi gösterir mi gibi sorular ile karşı karşıya kalmak ve bunun üstesinden gelmek kehribar kolye alma süreci dediğimiz süreçtir. Uzun araştırmalar sonucu kehribar kolye almaya karar veren ve ürünü alan anneler bu sefer de başka bir süreç ile karşı karşıya gelmektedir. Kehribar kolyenin bakımı nasıl yapılmaktadır. Hadi bugünkü yazımızda bu konuyu detaylı bir şekilde inceleyelim.

    1. Kehribar Kolyeyi Yoğun Güneş Işığından Koruma

Kehribar Kolye normal standart bir güneş ışığından etkilenmez bahsettiğimiz ve kehribar kolyenin direk ve yoğun bir güneş ışığına maruz kalması sonrasında oluşan bir bozulmadır. yoğun radyasyondan kehribar kolye etkilenmektedir. Bunun sebebi ise kehribar kolyenin bir taş değil bir fosil olması yani yapısında karbon atomunun bulunmadır. Halk dilinde söyleyecek olursak organik bir madde olduğundan dolayı yapısı kolaylıkla bozulabilmektedir kehribar kolyenin. Özellikle bebeklerimize yapısı bozulmuş bir kehribar diş kolyesini asla takmamalıyız. Bebeklerimizin cildi yetişkinlerden çok daha hassastır. Çeşitli sebeplerden dolayı bozulmamış bir kehribar kolye çok rahatlıkla kendisini sürekli yenileyebilmektedir.

 

     2. Çok Sıcak Veya Çok Soğuk Ortam

Kehribar kolye çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda da saklanmamalıdır. Mesela kehribar kolyeyi bir buzdolabına koymak onun yapısının tahrip olmasına sebep olmaktadır. Veyahutta kehribar kolyeyi bir fırın,kalorifer vb. sıcak bir şeyin üstüne koymakta yapısının bozulmasına sebep olabilir.

    3. Kehribar Kolyeyi Parfümden Uzak Tutmak

Kehribar kolyeyi kimyasal bütün maddelerden uzak tutmakta fayda vardır. Parfümde de kimyasal maddeler olduğundan ötürü kehribar kolyeye zarar verebilir. Bu konuda ise yöntem öncelikle parfüm sıkılır sonra kehribar kolye takılır.

    4. Deterjandan Uzak Tutmak

Kehribar kolye deterjan gibi endüstriyel ve kimyasal ürünler ile temas ettiğinde yapısı bozulur. Özellikle kehribar diş kolyeleri bebekler yıkanırken anneler tarafından çıkarılmaz bu büyük bir hatadır. Kehriabr diş kolyesini yıkanırken çıkarmak gerekir. Kehribar kolyeyi de yetişkinler aynı şekilde çamaşır suyu,tuz ruhu, şampuan gibi maddelerden uzak tutmalıyız.

   5. Kehribar Kolye Temizlik Yaparken

Esasında bu maddemiz kehribar kolyenin deterjan gibi kimyasal maddelerden uzak tutulması gerektiği esasına dayanır. Temizlik yaparken bir çok kimyasal madde ile temas etmekteyiz kehribar kolyenin ise yapısı cildimiz veya vücudumuzdan daha hassastır. Bu nedenle kolayca bozulabilir ve etkilerini kaybedebilir. Etkisini kaybetmiş bir kehribar kolye plastik herhangi bir takıdan farkı bulunmamaktadır. Kehribar kolyenin faydalarından yararlanmak için onu bu gibi zararlı etmenlerden uzak tutmalıyız.

Kehribar Kolye
Kehribar Kolye

   6.  Kehribar Kolye Ve Dğer Takılar

Kehribar kolye diğer bütün taş takılar gibi bir elektromanyetik alana sahiptir. Ve sahip olduğu elektromanyetik alan ile çevresinde bir aura oluşturur. Bu aura ise insanın ruh sağlığına iyi manada etki etmektedir. Bu manyetik alana zarar vermeme adına kehribar kolyenin manyetik rezonansını bozacak herhangi bir taş takı veya mücevharatın yanına koymamakta fayda vardır. En iyisi kehribar kolyeyi başka bir kutuda saklamak olacak.

  7. Her Kullanımdan Sonra Temizlenmeli

Kehribar kolyeler her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Aslında bu kaide tüm doğal taş takılar için geçerli bir şeydir. Kehribar kolye organik bir madde olduğundan ötürü çabuk bozulur. Bu yüzden çok sıcak veya soğuk suda değil ılık suda yıkanmalı kehribar kolye. Bunun yanında kurularken yumuşak bir materyal ile kurutulmalıdır. Böylelikle kehribar kolyenin etkisini uzun yıllar hissedebilirsiniz.

 8. Ultrasonik Ve Buharla Temizleme

Ultrasonik temizleme ülkemiz de o kadar yaygın olmasa da yurt dışında hayli yaygındır. İnsan kulağının duymayacağı yüksek ses veya düşük ses titreşimine ultrasonik denir . Ses teknolojisiyle temizlik yapan makinalar vardır. Bu tip temizleticiler de kehribar kolyeye zarar vermektedir. Aynı zamanda buharla temizlik yapan buhar makinaları da kehribar kolyeye zarar vermektedir. Bu ülkemiz de yaygın olmamakla birlikte bize gelen bazı sorularda yer aldığı için yazımıza koymak istedik.

9. Kehribar kolyeye Kendiniz Gibi Bakın

Bu söylediğime biraz abartı gözü ile bakabilirsiniz ancak tam olarakta söylediğim gibi kehribar kolyeyi kendinizden ayrı görmeyin. Bilirsiniz vücudumuz da enzimler de sıcak ,soğuk, kimyasal veya asidik malzemelerle temas ettiğinde yapıları bozulur ve zararlı hale gelirler. Kehribar kolye de böyledir. Çünkü kehribar kolyede de enzimler de olduğu gibi karbon atomu bulunmaktadır. Bu ise kehribar kolyeyi klasik bir takı olmaktan çıkarır sanki bir canlı gibi kimyadaki orjinal organik maddelerden biri haline getirir. Bu sebeple kehribar kolyeye aynı bizim enzim yapımız,derimiz gibi canlı bir madde olarak bakabilirsiniz.

Kehribar Kolye
Kehribar Kolye

10.Cilalamak

Gördüğünüz gibi kehribar kolye de bir çocuk gibi bakım istiyor. Çünkü kendisi değerli bir maddedir. Reçinedir, organiktir bütün bu özellikleri göz önüne alındığında bakılmaya değer bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır kehribar kolye. Kehribar kolye deri ile sürekli temas ettiğinden dolayı zamanla aşınabilir ve aşındığı yerlere çeşitlik pislikler dolabilir. Bu sebepten ötürü kehribar kolyeyi zaman zaman cilalamakta fayda vardır. Cilalamak tamamen doğal bir eylemdir ve kehribar kolyeye herhangi bir zarar vermemektedir. Gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Kehribar kolyeyi cilalama periyodu senede bir defa olacak şekilde olmalıdır. Daha fazla cila ürüne fiziksel olarak zarar verebilir ancak yapısal olarak asla zarar vermez.

Evet bir yazımızında sonuna geldik görüldüğü üzere kehribar kolyen mi var derdin var:). Kehribar kolye , faydaları itibariyle çpk değerli bir taştır. İbn-i sina kehribarı dövüp yoğurt ile yendiğinde kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğini kitaplarında geçirmektedir. Yeni tıp literatüründe de kehribar kolyenin yeri mevcuttur. Bu nedenle basit doğal olmayan plastik ve zararlı takılar kullanmanız yerine bu denli faydalı ve zarafetli olan kehribar kolyeyi kullanmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bir yazımızın daha sonuna geldik “Takı Kehribar” ailesi olarak size sağlıklı ve zarafetli günler dileriz, sağlıcakla kalınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu