Trend

ATEŞ KEHRİBARI NEDİR?

Ateş kehribar tesbihler son zamanların en çok tercih edilen tesbih türlerinden oldu. Ancak sıkma kehribar ile ateş kehribarın arasındaki farkı bir çok kişi bilemiyor. Ateş kehribar, sıkma kehribarın alt sınıfıdır diyebiliriz. Yapım aşaması bir iki ufak fark ile aynıdır. Kalite düzeyi olarak da birbirlerine çok yakındırlar. Ancak bu iki ürünü birbirinden ayırt etmenin kolay birkaç yöntemi vardır;

Ateş kehribarı şeffaftır, ışığı geçirir. Sıkma kehribar ise tam şeffaf renklerde bulunmaz. Sıkma kehribar tesbihlerde genellikle tesbihin bir kısmı ya da tamamı ışık geçirmez tonlardadır. Ateş kehribarı tek renk olur, yani farklı renklerin iç içe geçmesi ile oluşmaz. Dolayısıyla tesbih boncuk ve imamelerinde hare yapısı bulunmaz. Hare iki farklı renk arasındaki geçişlere denilmektedir. Aynı zamanda sıkma kehribarda görülen damar yapıları yoktur. Kısa ateş kehribarına baktığımızda homojen olarak dağılmış tek renk görürüz.

Yanlış bilgilerden biri de ateş kehribarın sadece kırmızı renkte olduğudur. Kırmızı renk ateş kehribarın renklerinden sadece biridir. Ateş kehribarı tek kırmızı, tek yeşil, tek mavi, tek sarı ve daha bir çok renkte olabilir. Ancak ateş renginin kırmızı olması ateş kehribarı ile kırmızı rengi özdeşleştirmiştir.

 

ATEŞ KEHRİBAR TESBİHİN FİYAT ARALIKLARI NEDİR?

Ateş kehribarı tesbihin fiyatlarında standart bir şey söylemek çok zordur. Her firma kendi fiyat politikasını uygular. Ancak tesbihin yapım aşaması ve kalitesi bize genel görüş olarak bilgi vermektedir. Ateş kehribar tesbihin min. Fiyatının 100 TL üzerinde olması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle gümüş püskül kullanılmış bir tesbihin fiyatının 100 TL nin altında olması imkansız gibidir. Ancak üst seviye için bir şey söylemek çok zor. Tesbihi yapan ustanın işçilik kalitesi, kullanılan ham maddenin kalitesi bu konuda önemli unsurlardır.

 

ATEŞ KEHRİBARI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Öncelikle hamur kalitesi en iyisi olmalıdır. Kullanılırken ele yapışmamalı daha kaygan olmalı. Ancak bu kayganlığın sebebi kullanılan bebek yağı gibi tesbih dışı unsurlar olmamalı. Tesbih renginin canlı olması hamur kalitesini gösteren unsurlardan biri olacaktır. Şık bir tesbih için püskül kısmı gümüş olmalı. Bu tercihe göre değişebilir ancak kaliteli bir ateş kehribar tesbihin yine kaliteli bir püsküle sahip olması gerekir. İmame ve habbe (boncuk) kısımlarında çatlaklar oluşmasına dikkat edilmeli. İp yolları yeni boncukların içerisinden geçen kanallar temiz olmalı, boncuğun ve imamenin delik kısımlarında çatlak, çizik olmamalı. Yine bocuk ve imame delimleri 0,6 mm ve 0,7 mm boyutlarında olmalı. Her ne kadar teknik bir terim gibi görülsede 0,8 mm veya daha üstünde açılan deelikler tesbihn şık görüntüsünü bozacaktır.

Daha fazla merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz sorular için instagram (@takikehribar) ve mail üzerinden (takikehribar@gmail.com) iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu