Trend

DAMLA KEHRİBAR NEDİR?

İngilizcesi Amber olan Kehribar Türkiye’de ise Osmanlı İmparatorluğu zamanlarına uzanan maziye sahip. Kehribar bir çam ağacının akıtmış olduğu reçinedir. Reçine milyonlarca yıl boyunca fosillenerek kehribar haline gelir.

Kehribar Osmanlı İmparatorluğu döneminde hem şifa amaçlı hem de aksesuar amaçlı kullanılmıştır. İbn-i Sina’nın kehribarı tedavilerinde kullandığı biliniyor. Özellikle saray ehli kehribar tesbihi kullanmıştır. Hatta öyle ki kehribar tesbih Osmanlı’da bir soyluluk göstergesi haline gelmiştir. Bu gelenek eskisi gibi olmasada hala devam etmektedir. Eskiden çok bilinmeyen, son zamanlarda Türkiye’de yayılan türü ise kehribar bebek diş kolyesi. Kehribar bebek diş kolyelerinin nelere faydaları olduğunu bir diğer yazımızda ayrıntılı görebilirsiniz.

Peki ama İngilizce amber kelimesinin karşılığı kehribar olmasına rağmen bu ürünlere ‘damla’ kehribar denmesinin sebebi nedir? Bunun sebebi bir çok sahte, yeni kehribar benzeri ürünlerinin ortaya çıkması. Toz kehribar, sıkma kehribar, Beyrut kehribar vb. ifadeler ile anlatılan ürünlerin doğal kehribar ile alakası bulunmamaktadır. Bu ayrımı daha iyi yapabilmek için Türkiye’de kehribarın adı damla kehribar olarak da kullanılmaktadır. Özellikle tesbihte adı daha çok damla kehribar olarak kullanılırken, bebek kolyesi ve bayan takılarında damla ibaresi çok kullanılmıyor.

Elimizden geldiğince sizlere kehribar ile ilgili doğru bilgiler vermeye devam edeceğiz. Mutlu bir ömür sürmeniz dileğiyle.

Takı Kehribar Ailesi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu