Dünden Bugüne Kehribar Kolye

Kehribar kolye sadece zarafet ve görünüm güzelliği ile değil milyon yılları aşkın enerjisi ve içeriği ile aynı zamanda bir şifa kaynağıdır. Ancak kehribar kolye sadece son bir kaç yıldır kullanılan bir takı değildir kehribar kolyenin hikayesi çok uzun zaman önceleri başlamıştır.

 

Geçmişte Kehribar Kolye

Kehribar, bilimsel ve tarihi kaynaklarda ilk olarak Meksika’da yerlilerin düşmanlarını korkutmak için kullandığı burun halkası olarak geçmektedir. Yerliler Meksika kehribarının insana cesaret verdiğini düşmana ise korku saldığına inanmaktadır. Kehribarın delinen burunda oluşan yaranın kapanmasını hızlandırdığını keşfeden yerliler kehribarın şifalı olduğuna inanmaya başlamışlardır. Kehribar kolyenin de hikayesi burada başlamıştır. İlk zamanlar da kehribar kolye boyun kısmında oluşan yaralar, enfeksiyonlar ve özellikle ağrılar için kullanıldı. Tabi bu ticaret yapan kervanlar vasıtasıyla kehribar kolyenin şifası diğer ülkelere de yayıldı. Meksika Kehribarın da yüzde 3 süksinik asit bulunmaktadır. Şifalı olduğu yayılınca kehribar kolyenin ve kehribarın ana vatanı olan Baltık ülkeleri ,Baltık denizinden kehribar daha yoğun çıkarılmaya başladı. Kehribar kolyeler arasında Süksinik asit oranı en yüksek olan çeşiti Baltık kehribarıdır. Yaklaşık yüzde 8 oranın da Süksinik asit bulunmaktadır Baltık kehribar kolyesinde. Kehribar kolyenin namı yavaş yavaş yayılarak o zamanın tıp imkan ve kabiliyetlerinin izin verdiği ölçüde bilimsel çalışmalara, deney ve gözlemlere tabi tutulmuştur. Zamanının büyük hekimleri Hipokrat’ ta buna dahil olmak üzere kehribar kolye üzerine çalışmalar yapıp tedavilerinde kehribar kolyeyi kullanmışlardır. Türk ve Müslüman alimi olan İbn-i Sina ‘da kehribar kolyeyi ağrı ile ilgili tedavilerinde kullanmıştır ve kehribar kolyeyi ağrı taşı olarak nitelendirmektedir. Kehribar kolye ağrı taşı olarak meşhur olmaya başladığında bütün annelerin ve babaların en değerli varlıkları olan bebekler üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Çok eski tarihlerden beri kehribar kolye bebeklerde diş çıkarma döneminde kullanılmaktadır. Hususi olarak kehribar kolyenin bebeklerde diş çıkarmada kullanılması uzak doğu ve Baltık ülkelerinde görülmüştür. Ülkemizde ise son bir kaç yılda kehribar kolye kullanılmaya başlanmıştır . Ancak ülkemizde kehribar kolyenin faydaları layıkıyla bilinmemektedir. Linke tıklayarak bu konuda detaylı bilgi edinilebilir.

 

kehribar kolye
kehribar kolye

 

Günümüzde Kehribar Kolye

Kehribar kolye günümüz de şifa yönünden daha ziyade zarafet yönüyle ilgi çekmektedir. Artık kehribar kolye bir mücevherattır. Bir çok yazımıız da kehribar kolye modelleri ve trendleri hakkında bilgi verdik. Linke tıklayarak kehribar kolye modelleri hakkında bilgi alabilirsiniz. yukarıda söylediğimiz gibi kehribar kolye ülkemiz de genel olarak kehribar diş kolyesi olarak kullanılmaktadır. Ancak çok yakın zamanda kehribar kolye gibi diğer tüm taşların da şifasıyla ülkemiz insanı taşınacaktır ve plastik ya da kimyasal takıları üzelerine takmayacak doğal şifalı ve zarafet içeren takılar takacaktır.

kehribar kolye
kehribar kolye

 

Kehribar kolye halihazırda çok yaygın değildir. Ancak önümüzde ki bir kaç yıl içerisinde ülkemiz inanının kehribar kolyeyi daha iyi tanıyacağını düşünüyoruz. www.takikehribar.com adresi bay ve bayanlarımızın doğal takı ihtiyacını karşılayacak ve sağlıklı gülüşlerini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu