Trend

KEHRİBAR BEBEK DİŞ KOLYESİNDE VERİLEN GLT SERTİFİKASI NEDİR?

Kısaltılmış adı GLT olan Gemological Laboratory of Turkey, İstanbul Kuyumcular Odası çatısı altında faaliyet gösteren ve ilgi alanı kıymetli taş ve mücevherat olan bağımsız bir laboratuvardır. Son dönemde kehribar ürünlerinde verdiği sertifikalar ile tanınmaya başlanmıştır.

GLT KEHRİBAR ÜRÜNLERİNİ NASIL İNCELİYOR?

Bir ürün GLT testinden geçmesi için tüm boncuklarının testten geçirilmesi gerekiyor. Burada sertifikayı talep eden kişi ya da kurumların tüm boncukların teste tabi tutulmamasını istemediği durumlar istisnadır. Her sertifika bir ürün için veriliyor. Ancak sertifikanın özellikle kehribar kolye ürünlerinde kalıcı olarak bağlanamaması firmaların verdiği sertifikayı şüpheli hale getiriyor. Zira sertifika verilen ürünün yerine onun benzerini koymak zor olmayacaktır. Bununla beraber direkt GLT’den alınan sertifika her zaman güvenilir olacaktır.

 

GLT SERTİFİKASININ ÜZERİNDE YAZAN İBARELER NE ANLAMA GELİYOR?

Kehribar Kolyelerde verilen sertifikanın  üzerinde kolye ve bilekliğe ait kategori türü, ağırlık ve renk gibi özellikler bulunuyor. Bunun dışında anlaşılması zor olan iki ibare mevcut. Birincisi kilit inceleme dışıdır ibaresi. Kilit kısımları kehribardan değil plastik ürünlerden yapılmaktadır. Dolayısıyla inceleme dışı kalmıştır. Asıl önemli olan ikinci ibare ise Doğal Kehribarın yerinde parantez içerisinde yer alan ‘ısı basınç işlemi görmüş’ ibaresidir. Isı basınç işlemi iki amaçlı yapılır. Birincisi yanıncaya kadar ufak kehribar parçalarının eritilip, büyük parçalar halinde tekrar birleştirilmesi için, ikincisi ise özellikle açık renkteki kehribar parçaların koyu hale getirilmesi için. Bilindiği üzere kehribarın 256 farklı rengi mevcut ancak bazı renkler az çıktığı için bu işleme başvuruluyor. Bu işlem kehribar içindeki süksinik asit miktarını azalttığı için şifa-i etkisinde de azalmalara yol açıyor.

 

TİCARİ BİR YÖNTEM OLARAK GLT SERTİFİKASI

Kehribar kolyede GLT sertifikasının yaygınlaşması ile GLT siz kehribar ürünlerinin sahte olduğu imajı oluşmaya başladı. Ancak bu sadece GLT sertifikalı satış yapan firmaların uyguladığı bir satış politikası. Üstelik GLT sertifikalı ürünler çok yüksek fiyatlara satışa sunuluyor ve GLT sertifikası olmayan ürünler sahte gibi sunulmaya çalışılıyor. Halbuki tüm kehribar kolye ürünleri aynı kaynaktan gelmektedir! Takı Kehribar ailesi olarak biz müşterilerimize GLT sertifikasının vermiş olduğu maddi yükten kurtarmak için ister GLT sertifikalı ister ise bizim vermiş olduğumuz garanti belgeli ürün seçeneğini sunuyoruz. Böylelikle kehribar kolye ürünlerini daha ulaşılabilir hale getirip tüm bebeklerimizin kehribarın şifasından faydalanmasını istiyoruz. Kehribar ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular ile alakalı instagram (@takikehribar) veya mail hesabımız (takikehribar@gmail.com) üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu