Kehribar Kolyenin Zararı Var mı?

Kehribar Kolye
Kehribar Kolye

Kehribar kolyenin zararı var mı? Bu soruya cevap verebilmemiz için kehribar kolyenin içerisinde bulunan mineral ve organik bileşenlere göz atmamız gerekmektedir. Kehribar kolyenin içerisinde eğer insan vücuduna zarar verecek herhangi bir maddeye rastgelirsek o zaman kehribar kolye zararlı diyebiliriz.

Kehribar Kolye İçeriği

Kehribarın oluşumunda ani iklim değişiklileri etkili olmuştur. Bundan milyonlarca yıl önce kuzey avrupa olarak adlandırdığımız bölgede gerçekleşen ani iklim değişiklikleri. Çam ağaçlarının ve kozalaklı ağaçların oluşumu ve yetişmesi için çok ideal bir ortam oluşturmuştur. Baltık kehribarı bu ağaçların reçinesinden oluşmaktadır. Görüldüğü üzere kehribar kolyenin oluşumunun başlangıç aşaması olan reçinenin meydana gelmesinde herhangi bir kimyasal veya endüstriyel bir olayla karşılaşmamaktayız. Kehribar kolyenin ham maddesi kehribarın tarihi bundan 50 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

Kehribar kolyenin içerisindeki en önemli madde hiç şüphesiz süksinik asittir. Süksinik asit tamamen doğal olmakla beraber tıp alanında da kullanılmaktadır. Kehribar kolye bir hidrokarbon formudur. Yani içerisinde karbon bulunmasından dolayı organik bir maddedir. O yüzden kehribar taşı demek çok doğru değildir. Ancak galat-ı meşhur kehribar taşı olarak bilinmektedir. Kehribar kolye bir taş değil bir fosildir. Daha önce de bir çok yazımızda kehribar kolyenin bir fosil olduğunu yazmıştık.  Ağacın gövdesinden çıkan bu organik madde sıcaklık, basınç ve iklim değişikliği gibi etmenlerle renk ve sertlik derecesini değiştirir ve kehribar kolye olarak yıllar sonra bizim karşımıza çıkar. Kehribar kolyenin yapısı oldukça karmaşıktır. Esasında içerisinde hem organik hem de inorganik mineraller barındırması açısından kehribar kolyeyi bir sınıfa sokmak çok zordur. Şimdi gelelim süksinik asite.

 

Kehribar Kolye Süksinik Asit

Kehribar kolye içerisinde bulunan Süksinik asit hem bazı besinlerle birlikte alınır veya vücut gerekli olduğu durumlarda kendisi sentezler. Süksinik asit vücut için çok gerekli bir maddedir. Bir çok hastalığın giderilmesinde ilaç olarak kullanılmaktadır.

Süksinik Asit İçeren Besinler
 • Süt ürünleri süksinik asit içerir.
 • Bira
 • Deniz ürünleri
 • lahan turşusu

Bahsettiğimiz tüm ürünler ve daha bir çokları kehribar kolye içerisinde bulunan süksinik asiti barındırırlar. Tabi çok ilginç olsa gerek bir peynirin içerisindeki faydalı madde aynı zamanda daha faydalı bir formuyla kehribar kolye içerisinde de bulunmaktadır. Buda kehribar kolyenin ne kadar farklı bir takı ürünü olduğunu gösteriyor. Kehribar diş kolyesi, bebeklerimiz için aynı süt veya balık ürünleri gibi faydaları olan bir üründür. Bu açıdan baktığımız kehribar kolye asla zararlı değildir diyebiliriz.

Gelelim Süksinik asitin faydalarına.

Süksinik Asitin Faydaları
 • Bağışıklığı artırmak için kullanılır. Yani kehribar kolye bağışıklığın artırılmasını sağlıyor.
 • Beyne oksijen gitmesini kolaylaştırır. Beynin kullanabileceği ek besin kaynağı olarak kullanılır.
 • Vücuttaki toksinleri atar zararlı toksinleri. Karaciğer ve böbrek özellikle etki ettiği organlardır.

Evet tüm bu yazılanlar gösteriyor ki kehribar kolyenin içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmamaktadır. En başından oluşumundan kehribar kolye olana kadar herhangi bir kimyasal müdahaleye maruz kalmamaktadır. O zaman şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; kehribar kolye içerisinde bulundurduğu maddeler itibariyle herhangi bir zarara sebep olacak bir sıkıntı görülmemektedir. Şimdi gelelim kehribar kolyenin fiziksel yönlerinden dolayı herhangi bir zararı dokunabilir mi? Eğer dokunma ihtimali varsa bunun için ne gibi önlemler alınabilir?

Kehribar Kolyenin Fiziki Özellikleri

Kehribar kolye boncuklu takılar sınıfındadır. Kehribar kolye yetişkinler için herhangi bir fiziki tehlike arz etmemektedir. Ancak kehribar kolye, kehribar diş kolyesi olarakta kullanıldığından bebekler için tehlike arz edebilir.

 • Kehribar kolye bebekler için tehlike arz edebilir dedik bunun sebebi bebekler diş çıkarma dönemlerinde her şeyi ağızlarına alma ve emme gibi bir eğilime girerler. Bu ise boncuklardan herhangi birinin veya bir çoğunun bebeğin boğazına kaçma ihtimalini doğurur bu bir tehlikedir. Ancak bu tehlikeyi bertaraf etmek için kehribar kolye üreticileri her kehribar boncuğun iki tarafına düğüm olacak şekilde üretilmektedir. Bu üretim şekli kehribar kolyeyi daha güvenli hale getirmektedir.
 • Konumuz bebekler ise tedbiri elden bırakmamak en iyisi. Haylaz bebeklerimiz bizim gözümüzün önünde değilken her şeyi yapabilmekteler. Bu sebepten öötürü kehribar kolye yani kehribar diş kolyesi kullanırken her zaman tavsiye ettiğimiz bir husus bulunmaktadır kehribar kolyeyi bebekler uyurken çıkarmanız. Aynı zamanda gözümüzün önünde olmadığı her an çıkarmanız. Esasında bebeklerin koparamayacağı kadar sağlam kehribar kolyeler ancak dediğimiz gibi konu haylaz miniklerimiz olunca binde bir ihtimali bile her an olacakmış gibi yaşamamız lazımdır.
 • Kehribar kolye içerisinden bir boncuk bebeklerin ağzına kaçsa dahi organik bir madde olduğundan ötürü herhangi bir zehirlenme vakası yaşanmaz ve sindirim sisteminden rahatlıkla dışarıya atılır.
 • Kehribar kolye hem yetişkinlerin hemde çocukların cildinde herhangi bir kızarıklığa sebep olmaz. Çünkü kehribar kolye organik bir maddedir. Diğer plastik ürünler gibi bebekler de ve yetişkinler de kızarıklıklara sebep olmaz.

Zannediyorum kehribar kolyenin her iki manada da zararlı olmadığını göstermiş olmaktayız. Kehribar kolye fiziki olarak da kimyasal olarak da zararlı bir madde değildir. Zararlı olmadığı gibi bir çok faydası da olmaktadır. Kehribar kolye faydaları itibariyle doğal taşlar arasında en çok tercih edilenleri arasındadır. Kehribar kolye haricinde de www.takikehribar.com adresi olarak doğal taş kolyeler satmaktayız. Bütün doğal taşların sırlarını burada bir bir açıklayacağız ve kehribar kolye gibi insanlarımıza faydalarında yararlandıracağız.

 

“Takı kehribar” ailesi olarak ülkemiz insanına sertifikalı kehribar kolye bilincini oluşturduğumuz gibi sertifikalı doğal taş bilincini de yerleştireceğiz ve aldıkları ürünlerin yüzde yüz gerçek doğal taş olduklarından emin olmalırını sağlayacağız. Bu konuda öncü olmaktan gurur duymaktayız. Herkese zarafetli, sağlıklı gülüşler diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*