Trend

Kehribar Nerelerde Bulunur?

Tüm dünyada amber rezervleri oluşmasına rağmen, Baltık Denizi kıyılarından çıkarılan amber en çok bilinenleridir. Süksinik amber olarak adlandırılır, çünkü önemli miktarda süksinik asit içerir. Baltık kehribarının çoğu çam ağacı reçinesinden oluşmuştur. Süksinik asit içermeyen kehribar, retinit kehribar olarak sınıflandırılmaktadır. Meksika ve Dominik Cumhuriyeti'ndeki kehribarlar, soyu tükenmiş Hymenaea türlerinin veya Algarrobo ağaçlarının reçinelerinden 20-30 milyon yıl önce oluşmaya başladı. Bu çiçekli ağaçlar, geniş tropik yağmur ormanlarının gölgeliklerinde gelişmiştir. Sonunda kehribar renginde sertleşmiş çok miktarda reçine ürettiler. Sağanak yağışlar kehribarı, silt ile kaplı olduğu deltalara itti. Deniz seviyesi değiştikçe, kehribar deniz tabanına yerleşti ve üstündeki tortu kaya gibi sertleşti.

Kehribar yerine bağlı olarak, farklı şekillerde elde edilir. Baltık kehribar Baltık Denizi kıyıları boyunca ve Danimarka, Norveç ve İngiltere kadar uzakta yıkar. En büyük Kuzey Amerika amber rezervi Arkansas’taki Openpit kil madenlerinin yüzeyinde bulunur. New Jersey’de Cretaceous Amber, terkedilmiş maden ocaklarının kumundan ve kilinden kazılır. Eklemeler için taranır, yıkanır ve incelenir. Asya’da kehribar kömür madenlerinde bulunur. Yirminci yüzyılın ortalarına kadar, çok değerli kehribar, Burma’nın kuzeyindeki derin çukurlardan çıkarıldı (şimdi Myanmar).

Meksika ve Dominik de kehribar sarp dağ yamaçlarında heyelana maruz kalabilir ve toprağı kazıp kürekle çıkarılabilir. Ayrıca, derinliklerine kazılmış çukurlardan çıkarılmıştır. Çok sayıda Dominik Kehribarının, dağların kenarlarına 600 fit (183 m) mesafedeki oyulmuş dar tünellerden çıkarıldı.

Dünyanın çıkarılabilir kehribar renginin yaklaşık % 90’ı, Baltık Denizi’ndeki Rusya’nın Kaliningrad bölgesinde yer almaktadır. Burada kehribar madenciliği ve işlenmesi yaygın çevresel bozulmaya neden olmuştur. Geçtiğimiz yüzyılda Palmnicken (Yantarny) madeninden Baltık’a 100 milyon tondan fazla atık atıldı. Bu çözünmeyen atık, Baltık Denizi’nde yüksek bulanıklığa neden olmaktadır. Kirliliğe duyarlı Baltık sularının kendilerini yenilemesi 25-30 yıl sürmektedir.

 

 

 

 

Kaynak: https://www.encyclopedia.com/earth-and-environment/minerals-mining-and-metallurgy/mineralogy-and-crystallography/amber

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu