Kehribar Tesbih Çeşitleri

Kehribar Tesbih
Kehribar Tesbih

Tesbihler yüzyıllardır insanların beğenerek kullandığı aksesuarlardır. Tesbihler bu süreç içinde çok çeşitlendi, şekil değiştirdi; bazıları çeşitlerin kullanımı artarken bazılarına olan talep azaldı.Ancak tesbih çeşitleri arasında öyleleri vardıki onlara olan ilgi ise apayrıydı; kehibar tesbih bu ilginin odağındaki tesbih olarak karşımıza çıkmaktadır. Kehribar tesbih yüzyılların gizemini içinde farklı desenlerde,tonlarda saklamaktadır Kehribar tesbihi çeşitli açılardan sınıflandırmak mümkündür.Fakat biz burada kehribar tesbihi, kehribar tesbih piyasasında kabul görmüş olan sınıflandırmaya göre 4 ana başlıkta tasnif edeceğiz.Kehribar tesbih çeşitlerine geçmeden önce kısaca kehribarın kendisine değinmenin faydalı olacağını düşünmekteyiz.

Kehribar Nedir?

Kehribar, özellikle kozalağı olan ağaç türlerinin reçinesinden meydana gelmekle beraber tropik çiçekli ağaç türlerinin reçinesinden de meydana gelmektedir.

Kehribar Kolye Faydaları

Ağaç yüzeyinde hava olayları, başka canlıların verdiği zarar veya yaşının ilerlemesi ile oluşabilecek deformasyon(kırılma, yarılma) sonucu o bölgesinin korunması zaruret haline gelir ve ağaçta gerçekleşen bu hasarın iyileştirilmesi  yine ağacın kendisine düşmektedir.Ağaç kendi  iç yapısından oluşturduğu reçineyi salgılayarak yüzeyinde iyileşme süreci başlatır. Ağacın salgıladığı bu reçine(Kehribar), kendisine zararı dokunabilecek
canlı türlerini(böcek, mantar vb.) reçinenin kendisine ait kokusu, yapışkanlığı ve organik bileşenleri sayesinde zararlı haşaratları ve mantarları   kendisinden uzak tutmaktadır.

Kehribar
Kehribar

Bu muhteşem doğa olayı yaşanırken reçineye yapışıp kalan canlılar da olabilmektedir. Damla kehribar tesbihin milyonlarca yıl öncesine dayanan hikayesi tam burada başlamış oluyor.İsterseniz kehribar tesbih çeşitlerini incelemeye başlayalım.

1.DAMLA KEHRİBAR TESBİH:

Damla kehribar tesbih yukarıda kısaca değindiğimiz gibi reçinenin milyonlarca yıl sonra gün yüzüne çıkarılması sonucu oluşan kehribarın işlenerek kehribar tesbih haline getirilmesiyle oluşur.Damla kehribar tesbihi muadillerinden ayıran en önemli özelliği budur. Milyonlarca yıl önce yaşamış ağacın reçine salgılaması, bu reçineye
bazı böceklerin ve mantarların yapışıp kalması ve bizim bugün bu olayın tanıklarını elimizde tutabilmemizdir. Damla kehribar tesbihin en önemli özelliği ise % yüz saf kehribardan oluşuyor olmasıdır. Damla kehribar tesbihin içeriğine başka hiç bir tür reçine veya kimyasal girmemiştir. Alacağınız damla kehribar tesbih ile milyonlarca yıllık serüveni elinizde tutabileceksiniz. Bunun hazzını yaşamak bile inanılmaz! Ancak unutmamalı ki bu dediklerimiz sadece gerçek damla kehribar tesbih için geçerli. Takıkehribar’dan alacağınız damla kehribar tesbih ile size göndereceğimiz sertifika size gerçek damla kehribar garantisi sunuyor olacak.

 

kehribar tesbih
kehribar tesbih

2.SIKMA KEHRİBAR TESBİH:

Sıkma kehribar tesbih Damla kehribar tesbih yapımından arda kalan kehribar parçalarının bir araya gelerek sıkıştırılmasıyla oluşur.Bunun yanısıra yapay reçinelerde kullanarak sıkma kehribar tesbih yapıldığı bilmekteyiz.Sıkma kehribarın tesbihin  az önce bahsettiğimiz oluşum süreci sıkma kehribar tesbihe daha kolay şekil verme olanağı sunmaktadır.Böylelikle daha kehribar tesbih yapımında tasarım aşamasında özgünlüğü yakalamıza yardımcı olmaktadır.Estetik kaygıları yüksek olan kehribar tesbih kullanıcıları için bulunmaz bir fırsat yakalanmış olmaktadır. Çünkü burada kehribarın şekil alma aşamasında yaratıcılığımızı da katma ihtimalimiz artmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken tercih ettiğiniz markanın yetkinliğidir. TAKIKEHRİBAR olarak size bu güvenceyi vermenin huzurunu taşıyoruz.

Kehribar Tesbih
Kehribar Tesbih

3.ATEŞ KEHRİBAR TESBİH:

Ateş kehribar tesbih adını kırmızı renkli sıkma kehribardan aldığını söylemekle beraber farklı renklere sahip ateş kehribar tesbihler de bulunmaktadır.
Kimyasal yapısı sıkma kehribarın özelliklerini taşır. Ateş kehribar tesbih de  sıkma kehribar tesbih gibi tasarım aşamasında kehribar tebih ustasına kolaylık sağlamaktadır. Bu da biz kehribar tesbih tutkunlarına daha şık modelleri elimizde tutma olanağı sağlıyor.

 

4.TOZ KEHRİBAR TESBİH:

Toz kehribar tesbih de sıkma kehribar tesbihe benzer süreçler geçirerek oluşur. Damla kehribar tesbih yapımı sırasında parçalanan, kırılan kehribarların sıkıştırılarak yapılan kehribar tesbih türüdür.Değer bakımımdan içinde en az damla kehribar bulunduran tesbih, toz kehribar tesbihtir.

Evet yukarıda ana hatları ile değindiğimiz kehribar tesbih çeşitlerini zevkinize kullanış amacınıza göre tercih edebilirsiniz.Kehribar tesbihi anlatmaya devam edeceğiz Kehribar tesbih üzerine yazacağımız diğer makalelerde görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

 

Kehribar tesbihin en garanti adresi www.takikehribar.com’dur. Kehribar tesbih çeşitlerimizin hepsi sertifikalıdır. Damla kehribar tesbih türü uluslararası kehribar derneği tarafından onaylı bir sertifika ile vermekteyiz. Türkiye’deki en güvenilir kehribar tesbih adresi olmakla ve ülkemiz insanımıza sertifikalı güvenilir ürün verdiğimizden dolayı gurur duymaktayız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*