Trend

Kehribar Tesbih Nedir?

Kehribar tesbih, tesbih grubu içerisinde en çok tercih edilen türdür. Ancak birçok çeşit kehribar tesbih çeşidinin olması tesbih severlerin kafasının karışmasına sebep oluyor. Bu yazımızda kısaca kehribar tesbih türlerini tanımlayıp, yanlış bilgilerin giderilmesini sağlayacağız.

  • Toz Kehribar Tesbih

Toz kehribar tesbih sanılanın aksine kehribarın tozundan yapılmaz. Birçok satıcı ürünü böyle tanımlayarak değerini daha yüksek göstermeye çalışmaktadır. Ancak toz kehribar tesbihin ana maddesi genellikle polyesterdir. Daha düşük kalitelileri ise mona ya da akrilik olarak adlandırılır. Toz kehribar tesbih yapımı kolay olduğu için göze hoş gelen ve kullanımı güzel olan türleri vardır. Fiyat aralığı kullanılan metal aparatların gümüş ya da metal olmasına göre 20-100 TL bandında olabilir.

  • Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribar tesbihlerin hammaddesini açıklamak biraz daha zor. Piyasada orijinal kehribar diye tabir edilen ve en çok satan tesbih grubudur. Ancak sıkma kehribar tesbihlerde doğal ürünler değildir. Yapımında kullanılan ham ürünler ustaları tarafından özel olarak üretilir. Ustaları ise kullandıkları formülü açık olarak söylemek istemezler. Üretici ustalar en güzel hamuru yapmak için uğraşırlar. Bu sayede ortaya birçok çeşit sıkma kehribar hamuru çıkar. Bazıları o kadar güzeldir ki fiyatları damla kehribarın bile üzerine çıkabilir. Ayrıca yapım aşamasındaki ustalık ve işçilik çok değerlidir. Her ne kadar sıkma kehribar tesbih %100 doğal kehribar olmasa kullanan kişiye verdiği haz ve birbirinden güzel renkleri ile uzun yıllar tahtını koruyacak gibi gözüküyor.

  • Damla Kehribar Tesbih

Damla kehribar nam-ı diğer amber %100 doğal kehribarlara verilen isimdir. Damla kehribara aslında sadece kehribar demek de yeterlidir. Ancak Türkiye’de biraz da diğer ürünleri değerli göstermekten birçok tesbih çeşidine kehribar ismi verilmiş. Ancak amberin Türkçe’deki karşılığı kehribardır. Doğal kehribarı diğer benzetmelerinden ayırmak için ise Türkiye’de adına Damla Kehribar denilmiştir. Damla kehribar soyu tükenmiş bir çam ağacı türünün reçinesinin yerin altında milyarlarca yıl geçirmesi ile oluşmuş tortusudur. Damla kehribar tesbihler ise direkt bu tortudan yapılmış tesbihlerdir. Hem takı sektöründe hem de şifa-i yönü ile çok değerlidir. Osmanlı döneminden bu yana soyluluk göstergesi olarak kullanılmıştır. Bu gelenek hala daha devam etmektedir. Ancak fiyatının yüksek olması bu üründe de hileli çalışmalar yapılmasına sebep olmuş. Damla kehribar tesbihin yapımı tek parça ya da boncuk yapılabilecek olan kaya parçalarından olmalıdır. Ufak parçalar preslenerek birleştirilmesi ile yapılan kalıplarda üretilen tesbihe ise pres damla kehribar denilmelidir. Piyasada görmüş olduğunuz tesbihlerin çoğu bu yöntemle yapılmakta ancak bu yöntem tesbihte değer kaybına yol açtığı için başındaki “pres” ibaresini çoğu satıcı kullanmıyor. Bu ne yazık ki en bilinir tesbih satıcılarında dahi böyle. Damla kehribar tesbih daha uzun ve ayrıntılı işlenmesi gereken bir grup olduğu için şimdilik bu kadarına değiniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu