Kehribar Tesbih

Tesbih denilince zannediyorum herkesin aklına kehribar tesbih gelmektedir. Kehribar tesbihler ülkemizde en çok ilgi gören tesbihlerdir. Gelin şimdi kehribar tesbihin hikayesine göz atalım.

Kehribar tesbih , tesbihlerin efendisi olarak bilinir. Kehribar tesbihi bu denli tercih sebebi yapan şey ise kehribar taşının kendisidir. Kehribar esasında inorganik ve minerallerden oluşmuş bir taş değil bir fosildir. Çam ağaçlarının reçinesinden oluşan kehribar maddesi ülkemizde tesbih başta olmak üzere bir çok takı alanında kullanılmaktadır. Kehribar kolye, kehribar diş kolyesi, kehribar bileklik, kehribar kol düğmesi bunlardan sadece bazılarıdır. Ancak kehribar denilince ülkemizde ilk akla gelen aksesuar çeşiti kehribar tesbih oluyor. Gelelim kehribar tesbih çeşitlerine;

Damla Kehribar Tesbih;

Kehribarın ana vatanı Baltık ülkeleridir. Litvanya, Polonya, Ukrayna, Rusya gibi Baltık denizi çevresindeki ülkelerde çıkmaktadır kehribar. Damla kehribar tesbih dediğimiz kehribar tesbih türü içerisinde yüzde 3-8 oranında Süksinik asit bulunduran ve hiç bir şekilde başka bir madde içermeyen saf ham kehribardan üretilen tesbihtir. Damla kehribar tesbih yurt içinde bir çok tesbih ustası tarafından yapılmaktadır. Ham kehribarı yurt dışından getiren ustalar kendileri burada şekil vermektedir. Kehribar tesbihi bilen alır diye halk arasında bir deyim vardır. Çünkü kehribar tesbih diğer tesbih çeşitleri gibi daha uygun fiyatlarda olmadığı için ancak kehribar tesbihin hastası ve değerini bilen alır diye halk arasında bilinmektedir. Kehribar tesbihin bazı etkileri vardır bunlardan bazıları şunlardır;

  1. Kehribar tesbih öncelikle stres alıcı bir özelliğe sahiptir.
  2. Kehribar tesbih bağımlılık yapmaktadır.
  3. Kehribar tesbih doğal bir ağrı kesici etki yaratmaktadır. İçerisinde bulunan süksinik asit sayesinde daha bir çok hastalığa iyi gelmektedir.
  4. Kehribar tesbihin ham maddesi olan kehribar Rusya’da ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.
  5. Kehribar tesbih çeşitli alerjik hastalıklara iyi gelmektedir.

Bütün bu saydığımız etkiler yalnızca Baltık kehribarı olan damla kehribar tesbihte bulunmaktadır. Diğer bütün kehribar tesbih çeşitlerinde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Gerçek kehribar olma yeteneklerini kaybetmişlerdir. Bu sebepten ötürü damla kehribar tebsih ile diğer kehribar tesbihleri arasında çok ciddi bir fiyat farkı bulunmaktadır.

Sıkma Kehribar Tesbih;

Çok fazla bilgi bulunmaktadır sıkma kehribar tesbih ile ilgili ancak çok ilginç bir hikayesi vardır sıkma kehribar tesbihin. Kehribar tesbihin bu türüne herkes kehribar tozlarının sıkıştırılmasından oluşan türü olarak bakmaktadır. Fakat hikayenin bununla hiç bir ilgisi yoktur. Sıkma kehribar tesbihin gerçek kehribar tesbih ile hiç bir ilgisi yoktur. Bu kehribar tesbihin kökeni Belçika doğumlu olan ABD’li profesör Leo Hendrik Baekeland’a dayanmaktadır. Bir kimyager olan Baekeland sert, dayanıklı bir madde üretmek istemiştir. Ve bunu Türkçe adıyla bakalit üreterek başarmıştır. Alkol ve fenol birleşimi bir madde olarak bilinmektedir bakalit maddesi. Birinci dünya savaşı döneminde bir çok maddesinin ve arabaların parçalarında çokça kullanılmıştır. Ancak üretilen bakalitler belli bir zaman geçtikten sonra renk değişimine uğramışlardır. Üretilen materyaller belli bir süre geçtikten sonra kayısı ve vişne rengine dönünce bakalit maddesi piyasadan toplatıldı. Çok yıllar sonra yeniden üretime geçen bakalit bu sefer süs eşyası olarak kullanıldı. Osmanlı zamanında sarayda dahi tesbih olarak kullanılan bakalit maddesi renginden dolayı kehribar benzemekte ve kehribar tesbih(sıkma kehribar tesbih) olarak adlandırılmaktaydı. Sıkma kehribar tesbihi günümüzde bulmak çok zordur. Kehribar tesbih değerli bir madde olduğundan sahtesini çok rahat üretebilmekteler. Kehribar tesbihinizi mutlaka güvenilir kaynaklardan alınız mümkünse kehribar tesbih için sertifika isteyiniz.

Ateş Kehribar Tesbih;

Ateş kehribarı tesbihi için sıkma kehribar tesbihten çok farklı bir şey söyleyemeyiz çünkü ateş kehribarı tesbihi sıkma kehribar tesbihin ham maddesinden üretilmektedir. Sadece renk olarak kırmızıgillerden olduğu için ateş kehribarı denilmektedir. Bakalit maddesinin rengi zamanla değiştiği için bu kehribar tesbihler çektikçe renginin değiştiğisöylenir ancak günümüzde ki hiçbir bakalit formülü yıllar öncesinde olduğu gibi değildir. Artık eskisi gibi ciddi bir renk değişikliği elde edilememektedir. Kehribar tesbih etkileri ateş kehribarın da da bulunmamaktadır. Çünkü ateş kehribarı tesbihte kimyasal bir malzemeden oluşmaktadır.

Evet yazımızda kehribar tesbih türlerinden bazılarını açıklamış olduk. Kehribar tesbih ayrı bir lebi deryadır. Ancak biraz okuduktan sonra gerçek mahiyeti anlaşılabilmektedir. Kehribar tesbih adeta yaşayan bir varlık canlıdır. Kehribar tesbih bundan milyon yıllar öncesinin enerjisini taşımaktadır. Bu bilinçte olan insanlar kehribar tesbih bağımlısı olmaktadır.

Kehribar tesbih renkleri arasında herhangi etki farkı yoktur. bütün kehribar tesbih renkleri strese ve yukarıda saydığımız hastalıklara iyi gelmektedir. Ancak renkleri arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Çünkü kehribar tesbihin az bulunan renkleri fiyat olarak diğerlerinden daha fazladır. Kesim şekli de kehribar tesbih fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca hangi usta tarafından yapıldıysa onun dahi kehribar tesbih üzerinde fiyat farkı oluşturduğu bilinmektedir.

Kehribar tesbihin en doğru ve güvenilir adresi www.takikehribar.com dur. Çünkü biz kehribarı yurt dışından getirtip gemoloji laboratuvarlarda sertifikalatıyoruz. İnceletip ondan sonra ülkenmiz insanlarına sunuyoruz kehribar tesbihleri. Kehribar tesbih sevdalılarına selamlarımızı sunarız.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu