Trend

Kehribarın Doğada En Çok Bulunan Renkleri Nelerdir?

Kehribarın Rengi Nedir?

Kehribarın Doğada En Çok Bulunan Renkleri Nelerdir?

Kehribarın Rengi Nedir?

Kehribarın ne renk olduğu sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Bunun nedeni, bu doğal reçinenin birçok farklı tonda meydana gelmesidir. Bugüne kadar 250’den fazla farklı renk tonu ve 7 ana Kehribar rengi tanımlanmıştır. Sarıdan turuncuya ve hatta beyaza kadar değişir. Yeşil ve mavi renkler de ayırt edilir. Ancak, çok nadir olma eğilimindedirler. Bu renklerin tümü mücevher yapımında yaygın olarak kullanılır.

Kehribarın rengini etkilediği bilinen iki ana faktör vardır. Bu faktörlerden biri, bu doğal reçinede bulunan baloncuk kabarcıklardır. Bu baloncukların neden Kehribarın rengini etkilediğinin ana açıklaması, bu değerli taştan geçen ışığı engellemeleridir. Aydınlatmadaki bu küçük rahatsızlıklar Kehribarın farklı renklerde oluşmasına sebep olan şeydir. Doğal reçinenin rengini belirleyen ikinci ana faktör ise ağaç kaynağıdır. Fosil reçinesi üzerine yapılan araştırmalar, bazı renklerin sadece belirli ağaçlarda bulunduğunu göstermektedir. Bu değerli taş renginin boyama veya ısıtmayla modifiye edilebileceğinden bahsetmekte fayda var.

 

  1. Sarı Kehribar

 

Bu renk, en doğal olanıdır. Çünkü bu doğal reçinenin yaklaşık % 70’ine denk gelir. Kahverengimsi gibi görünebilir. Genellikle bu doğal reçinenin sarı rengi Baltık Denizi bölgesinde bulunur ve yüksek Kehribar kalitesi nedeniyle çoğu kişi tarafından değerlidir. Kehribarın açık veya koyu sarı renginin bu değerli taşta bulunan gaz baloncuklarının sayısına bağlıdır. Kabarcık sayısı arttıkça sarı Kehribarın rengi daha açık olacaktır.

 

  1. Yeşil Kehribar

 

Yeşil renk, Kehribarın yaklaşık % 2’sini oluşturur ve insanlar arasında çok popülerdir. Bu rengin arzı pazarda oldukça büyüktür ve genellikle fiyat, yeşil tonun taştaki derinliğine bağlıdır. Sarı-yeşil renk daha ucuz olma eğilimindedir ama yeşil daha pahalıdır. Bu Kehribar renginin ısıtılmasıyla oldukça yaygın bir şekilde oluşturulduğundan, yeşil Kehribarın tümünün doğal olarak bulunmadığından bahsetmekte fayda vardır. Bu renk gümüş ile birleştiğinde daha görünür olma eğiliminde olduğundan, birçok mücevher üreticisi yeşil Kehribar ile gümüşü özdeşleştirir. Tarih boyunca bazı insanlar Kehribarın bu renginin ölümsüzlük ve iyi şans getirme kapasitesine sahip olduğuna inanıyordu.

 

  1. Kırmızı Kehribar (Vişne Kehribar)

 

Kehribarın bu rengine ayrıca Kiraz ya da Vişne denir. Bu değerli taştaki kiraz renginin çok nadir doğal olduğunu belirtmek faydalı olacaktır (yaklaşık % 2-3). Çoğu durumda Kehribarı çok yüksek sıcaklığa maruz bırakarak geliştirilir. Ham boncuklar, daha doğal görünme eğiliminde olduklarından cilalanmış yerine tercih edilirler. Arkeolojik bulgulara dayanarak kırmızı renkli Kehribar halkaları, tarihi mezarlarda bulundukları için eski zamanlarda zengin insanlar tarafından giyilmiştir. Kehribarın bu rengini yıllar önce bulmak zor olduğundan, yalnızca çok zengin insanlar bunu karşılayabiliyorlardı. Bugün Kiraz Kehribar ve ondan yapılan mücevher bulmak çok zor değil ve aynı zamanda çok da pahalı değil.

 

  1. Mavi Kehribar

 

Bu Kehribar türünün en nadir bulunan renk tonu olduğu düşünülür ve bu nedenle çok yüksek bir değere sahiptir. Günümüzde bu doğal reçinenin sadece çok az bir miktarı bu renkte bulunur, bu nedenle nereden alacağınızı bulmak neredeyse imkansızdır. Sadece % 0.2 kadarı mavi renktedir. Bu rengin benzersiz bir özelliği, Kehribar taşının mavi tonunu görebilmek için doğru aydınlatmada tutulması gerektiğidir, aksi takdirde kahverengi veya sarı gibi görünecektir. Ayrıca, mavi Kehribarın içinde floresan ışığa maruz kaldığında çok parlak mavi renge dönüşebilecek floresan içerdiğini de bilmelisiniz. Ayrıca çoğunlukla Dominik Cumhuriyeti’nde ve nadiren Baltık bölgesinde bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden Dominik Kehribarı olarak da bilinir. Antik çağda, mavi renkte olan Kehribarın; hava, ateş ve su ruhlarını kontrol etmenin yanı sıra tanrıların kutsamalarını almasına yardımcı olabileceğine inanılıyordu. Bundan dolayı, Baş Rahipler tarafından bu tür bir Kehribar tercih ediliyordu.

 

  1. Siyah Kehribar

 

Bu renk, doğal olarak bulunan Kehribarın % 15’ini oluşturur. Kehribarın bu rengiyle ilgili benzersiz olan şey, tamamen fosilleşmiş reçine olmamasıdır. Bu renk, ağaç reçinesi, toprak, enkaz veya başka bazı minerallerle karıştırıldığında oluşmuştur. Herhangi bir siyah Kehribar parçasını ışığa tutarsanız, yakından başka bir renk olduğunu fark edersiniz. Genellikle kahverengi veya koyu kırmızıdır. Bu nedenle bazı insanlar Kehribarın siyah renkli olmadığını bile iddia ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu